Május 27-én veszi kezdetét a 17. Kecskeméti Animációs Filmfesztivál. A hatnaposra bővült fesztiválra több mint 300 film érkezett, így a zsűri és a közönség is meglehetősen széles merítést kap az animációs filmek sokszínűségéből. A nemzetközi elismertségű rendezvénysorozat több mint 4 évtizede mutatja be a szakmának és az érdeklődőknek az alkotók legújabb munkáit. A világ legrangosabb filmfesztiváljain, az Oscaron, a Golden Globe-on és Annecy-ban díjat nyert alkotások is vetítésre kerülnek a közel egyhetes programsorozaton. Érdemes áttekinteni a kínálatot, hiszen a filmeket mindenki díjmentesen tekintheti meg. A vetítések mellett szakmai kerekasztalbeszélgetésekre, könyvbemutatókra és számos kísérőprogramra is várják a látogatókat. Mikulás Ferenc fesztiváligazgatóval beszélgettünk a várható újdonságokról.

Sajtótájékoztató fotó: Csaba Beatrix
Idén milyen nemzetközi alkotásokra számíthatnak a fesztiválra érkezők?
Az egész világon meglehetősen nagy az érdeklődés az animációs filmek iránt, ezt a nagyszámú részvétel is mutatja. Kecskemétre most 23 országból érkezett nevezés. Az idei fesztivál különlegességeként említhetjük a Nordic Animation jelenlétét is, ők három vetítés alkalmával norvég, svéd, finn, dán és izlandi animációs filmekkel mutatkoznak be. Az alkotók szakmai beszélgetéseken is megosztják a tapasztalataikat.

forrás:nordicanimation.com
Milyen kategóriákban adnak ki díjakat?
Díjazzuk a külföldi egész estés filmeket, a televíziós sorozatokat, a magyarországi egész estés filmeket, a rövidfilmeket, újdonság az alkalmazott animáció, ami két évvel ezelőtt lett önálló kategória, és természetesen a diákfilmek sem maradnak ki az elismerésekből. Emellett speciális díjra számíthatnak azok a versenyfilmek, ahol például a forgatókönyv, a zene vagy a dramaturgia kiemelkedő.
A kecskeméti fesztivál abban is különbözik a többi hasonló rendezvénytől, hogy egyetemistákból álló diákzsűri és középiskolásokból álló ifjúsági zsűri is szavaz. Azzal pedig, hogy a versenyprogramot bárki térítésmentesen megtekintheti, igyekszünk hozzájárulni az animációs filmek népszerűsítéséhez. Annál is inkább, hiszen a versenyprogramban szereplő alkotásokat egyébként majd csak akkor láthatják a nézők a mozikban vagy a televízió képernyőjén, amikor megkezdődik a hivatalos forgalmazásuk. A hat nap során a közönség és a szakma mellett filmkritikusok is látni fogják a versenyprogramot, így remélhetőleg minél szélesebb körben sikerül felhívni a figyelmet ezekre a filmekre.

forrás: 2025.kaff.hu
Az elmúlt évtizedek során elképesztő technikai fejlődésen ment keresztül a filmgyártás, ami az animációs alkotásokra is hatással volt. Milyen változásokat jelentett ez a folyamat?
A leglényegesebb különbség talán az, hogy egyre több alkotás kifejezetten a felnőtteknek szól. Például a 4 évvel ezelőtti zágrábi fesztiválon 7 egész estés animációs filmet mutattak be, amelyek közül egy sem készült a gyermek közönségnek. A Kecskemétfilm stúdiójában például idén fejeztük be egy Oscar-díjas rendező animációs filmjét, amely a holokausztról szól. Ez is látható lesz a versenyprogramban. Egyébként a munkáinknak nagyjából a fele külföldi megrendelés, mivel az animátoraink a valósághoz nagyon közeli mozgású figurákat képesek megalkotni, ami az egész estés filmeknél komoly elvárás. A karakteranimátoroknak biztos rajzkészséggel és színészi képességgel is rendelkezniük kell.
Emellett a másik jelentős változás, hogy a technikai eszközök fejlődésének köszönhetően, ma már a gyerekek is könnyedén tudnak animációs filmeket készíteni. Van workshopunk, amelyen a hozzánk érkező fiatalok saját alkotásokat csinálnak. Az új szoftverek alkalmasak arra, hogy azok is képessé váljanak animációs munkákat készíteni, akik egyébként kevéssé járatosak ebben a műfajban.
Az elmúlt 5 évtized során mára felnőtt egy új generáció. A szakemberek utánpótlása milyen módon valósul meg?
A Kecskemétfilmnél például workshopokkal igyekszünk minél több lehetőséget adni, emellett jelenleg két spanyol és két nagyváradi fiatal is van nálunk gyakorlaton. Azt is érdemes megemlíteni, hogy Magyarországon mintegy 80 művészeti szakközépiskola működik, ezek közül többel van kapcsolatunk. Egyébként itthon a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen és a Budapesti Metropolitan Egyetemen képeznek animációs szakembereket.
Csaba Beatrix
kiemelt kép: Nordic Animation nordicanimation.com