A jó filmhez kell egy jó sztori, egy jól összeállított alkotói stáb és a filmet szerető színészek. Akiken látszik, hogy nem csak művészi értelemben oldják meg a feladatukat, hanem egyenesen lubickolnak a szerepükben.
Nem kérdés, hogy egy fordulatokban bővelkedő, szórakoztató krimi-vígjáték alapból tudja a felsorolt ismérveket. Főként, ha olyan nagyszerű szereplőgárda látható a vásznon, mint Kern András, Koltai Róbert, Jordán Tamás, Bálint András, Bodrogi Gyula, Pogány Judit, Takács Kati, Hámori Ildikó, Bánsági Ildikó. Akik már jócskán beírták a nevüket a mozi-történelem nagykönyvébe. Ugyanakkor meg kell említsük a fiatal tehetség, Hermányi Mariann nevét is, akit többek között a Toxikoma, A besúgó, a Hazatalálsz sorozat, a Mesterjátszma és a Semmelweis alkotásokból ismerhetnek a nézők.
Koltai Róbert, Bodrogi Gyula, Pogány Judit, Bálin András, Takács Kati fotó:Filmpositive
A Magyar Mozgókép Fesztivál nyitó programjának nem véletlenül választották a szervezők a Ma este gyilkolunk krimi-vígjáték premier előtti vetítését, amelyet ősztől láthat a nagyközönség a mozikban. Lajos Tamás, a film producere jó érzékkel választotta ki a film rendezőjének Fazakas Pétert, aki többek között olyan alkotásokkal vált ismertté, mint a Játszma, a Szabadság-különjárat, az Árulók vagy a Mindjárt meghalok című kisjátékfilm. A sorozatok közül pedig a 200 első randit és a Drága örökösöket is említhetjük.
A rendezővel a forgatásról beszélgettünk.
Lajos Tamás, a film producere kért fel a munkára. Sokat dolgoztunk együtt korábban, így kölcsönösen ismertük egymás munkastílusát. Szerencsés helyzet volt a film elkészítése során, hogy sikerült úgymond jó körülményeket, kiváló szakmai csapatot és a forgatást messzemenően támogató feltételeket biztosítani. Ezért 100 százalékban a munkára tudtunk figyelni. Azt csak remélni tudjuk, hogy a közönség szeretni fogja. Ezt ugyanis sohasem lehet előre kiszámítani.
Kern András és Hermányi Mariann fotó:Filmpositive
Ha megnézzük a szereposztást, nem tűnik merész feltételezésnek, hogy igazi öröm-játékot várhatnak a nézők.
Ez így van. Nagyon jó hangulatban dolgoztunk. Ez persze nem jelenti azt, hogy nem volt komoly a munka. Azt sem, hogy könnyen ment. Annyira odafigyeltünk mindenre a legapróbb részletekig bezárólag, hogy fogalmazhatunk úgy, ez egy „munkás” film volt az elkészítése során. A maximalizmus fémjelezte mindenki részéről. Ami pedig nagyon élvezetessé tette a forgatást, hogy a vezető színészek a jelenetek szünetében együtt ültek le. Beszélgettek, sztoriztak, meséltek a korábbi közös munkáikról, az elmúlt évtizedek mozi-történelméről, amit a stáb szinte ámulattal hallgatott. Meg is jegyeztük, hogy ezekből az emlékekből, történetekből kellene filmet csinálni. Időnként kihívás is volt visszazökkeni az aktuális jelenet készítésébe.
Bálint András, Takács Kati, Fazakas Péter fotó:Filmpositive
Mennyi idő alatt készül egy ilyen teljes estés játékfilm?
Körülbelül 1,5-2 év szükséges a megvalósításhoz onnan számolva, hogy megvan a forgatókönyv. Az előkészítés nagyjából fél év, maga a forgatás nagyságrendileg 1 hónapot vesz igénybe. A vágás újabb 6 hónap, az utómunka legalább 3 hónap. A digitális utómunka, effektek, a zene további heteket igényel. Optimális esetben legalább ennyi idő telik el, amíg egy film vetítésre kész állapotba kerül. Meg kell szervezni a bemutatót, a felvezetését a premierhez, a vetítéseket, útjára kell bocsátani a kész alkotást. Emellett menedzselni kell, filmszemlére nevezni, fesztiválokra eljuttatni. Aztán már csak drukkolunk, hogy a filmet szeresse a közönség és sok néző legyen kíváncsi rá, akik elmennek a moziba megnézni. Ennek a konkrét filmnek van egy előtörténete. Az alap ötlet körülbelül 5 évvel ezelőtt fogalmazódott meg. Eredetileg nem is mozifilmnek szánták, hanem televíziós verzióban gondolkodtak. Amikor megérkezett számomra a felkérés, akkor már a helyszín és a szereplők egy része kiválasztásra került. Lajos Tamás producerrel évtizedek óta dolgozom, sok közös munkánk volt, így teljes bizalmat élveztem a film elkészítésében. Jó munka volt. Nagyon várjuk a visszajelzéseket a nézőktől.
Magyar Mozgókép Fesztivál, Veszprém – História Kert, fotó: Csaba Beatrix
A veszprémi premier után, néhány hónapot még várni kell arra, hogy a mozikba kerüljön a Ma este gyilkolunk krimi-vígjáték. Ha szeretnénk kicsit felcsigázni a kíváncsiságot, akkor mennyit árulhatunk el a filmről?
Nem könnyű a válasz erre a kérdésre. Egy dalszöveg jut eszembe elsőre a Brékből: „Ez már dupla pszeudó, ez már tripla csavar.” A másik pedig a Twin Peaksből való: „A baglyok nem azok, aminek látszanak. A nézők meglepő fordulatokra számíthatnak, és egy Bagoly a mi filmünkben is „szerepet kap”. A többi maradjon egyelőre titok, amiről a moziba beülve hull le a lepel.
Utószó…
Nem tudom, kinek mi a jó film. A magam részéről ért egy komoly meglepetés. Egyszer csak azon kaptam magam, hogy annyira belemerültem a történetbe, annyira lekötött, amit a filmvásznon láttam, hogy egy ideje nem pörögtek a gondolatok a háttérben a fejemben. Nem merültek fel a napi feladatok, az engem régóta foglalkoztató kérdések, a világ olyan dolgai, amik akkor is jelen vannak, amikor leülünk a képernyő elé. Mert egy információs zajban élő, számos kérdéssel szinte 24 órában foglalkozó társadalom tagjai vagyunk. Én pedig arra lettem figyelmes, hogy a film idejére eltűntek a háttér zajok. Én magam és a velem együtt a sorokban ülők, önfeledten élveztük a játékot. Nagyokat kacagtunk a poénokon, drukkoltunk a főszereplőnek és szívből tapsoltunk a film után a pódiumra álló alkotóknak.
Csaba Beatrix
Kiemelt kép fotó: a film FB oldala