A hivatástudat talán a legfontosabb erőforrás ahhoz, hogy valaki annyira elmélyedjen egy szakterület kutatásában, hogy az egész szakmai életútját ennek a munkának szentelje. Ilyen elkötelezett szakember Dr. Bergmann Annamária, a Hévízi Szent András Reumakórház és Gyógyfürdő főorvosa. APro Sanitate-díjjal is elismert balneológus több évtizedet szentelt annak, hogy a Hévízen található gyógyvíz és gyógyiszap jótékony tulajdonságait megismertesse az emberekkel. Az ismeretek átadása is fontos számára, ezért szakmai konferenciákon és az oktatásban mindent megtesz azért, hogy a következő orvosnemzedéknél se vesszenek el az információk. Könyvei, kiadványai elsősorban azoknak szólnak, akik érintettként, a gyógyulás útját keresik. Emellett olyan klubot is szervezett, ahol személyesen találkozhattak a betegek és a gyógyuló félben lévők tapasztalatcserére és tudás bővítésre.
Mi ösztönözte a könyv megírását?
A rendelési idő során egyszerűen nincs idő arra, hogy kellő mélységben tudjuk tájékoztatni a betegeket. Ezért született meg a könyv, amiben a mozgásterápiás részt rajzokkal is segítünk megértetni. Ez azért fontos, mert a megelőzés érdekében és az állapot javítására, a rendszeres terápiaspecifikus mozgást is érdemes beilleszteni a napirendbe.
A könyv megírásakor az is cél volt, hogy mindenki számára érthető legyen, és olyan kérdésekre adjon választ, amely valóban érdekli az embereket. Ezért több hónapon keresztül kérdőíves felmérést végeztem a kórházban megforduló betegeknél. A könyv anyagát elsősorban az ő kérdéseik alapján állítottam össze. Minden kezelési formára kitérünk, így teljeskörű betekintést kaphatnak az olvasók a terápia menetéről.
Az egyes részeket olyan szakemberek írták, akik az adott terület kiemelkedő ismerői, és akik különböző oktatási intézményekben tanítják is ezeket a szakmai ismereteket. Dr. Mándó Zsuzsanna reumatológus, a kórház főigazgatója, Dr. Gyarmati Noémi főorvos, Dr. Kulisch Ágota osztályvezető főorvos, Dr Tóth Gyula szakorvos, Varga Terézia vezető gyógytornász, Lovász Lajos gyógymasszőr, Tihanyi János gyógymasszőr, Végh György gyógymasszőr, Kvárta Jánosné egészségügyi szakoktató. A könyvben olyan ismert személyek is megszólalnak, mint Görög Ibolya, Szörényi Levente és Szörényi Szabolcs, akik érintett betegként szereztek tapasztalatot a gyógyvíz, a gyógyiszap és a Szent András Reumakórház terápiás munkájának eredményességéről.
A klub is azt a célt szolgálta, hogy a gyógyító munka mellett, a tapasztalatcsere lehetőségével, a közösség megtartó erejével és az ismeretek bővítésével, a lehető legjobb állapotot tudjuk elérni.
A természetben nagyon sok gyógyhatás megtalálható. Erre kitűnő példa a gyógyvíz terápia. A modern orvostudomány azonban csak részben fogadja el a természetgyógyászat eredményeit. Mi áll ennek a hátterében?
A keleti kultúrában és terápiás munkában évezredek óta jelen van ez a tudás. Magyarországon a ’80-as évek végén jelentek meg ezek az ismeretek. Sajnos akkor, és tulajdonképpen azóta sem került be ez az ismeretanyag a hivatalos orvosképzésbe. Pedig ez lehetett volna a mindenkinek jó megoldás. Mivel ez nem történt meg, a természetgyógyászat avatott képviselői mellett megjelentek olyanok is, akik megfelelő tudás és felkészültség nélkül kezdtek úgynevezett gyógyító munkába. Ezáltal sajnálatos módon egy meglehetősen rendezetlen helyzet alakult ki. Pedig, ha az egyetemi képzésben a nyugati orvoslás és a keleti, – már nagyon régóta eredményes – gyógyító technikák ötvözete kerülne átadásra, akkor az a természetgyógyászat eredményeit is hasznosító, hatékony gyógyító terápiák kidolgozására és alkalmazására nyitna teret. Ami pedig összességében a betegek gyógyulásának javát szolgálhatná.
A balneológia ebben a kérdésben különösen érintett. Jelenleg ugyanis fogynak azok az aktív, jól képzett szakemberek, akik ennek a szakterületnek a tapasztalt ismerői. Ennek köszönhetően egyre kevesebben választják a képzés során a balneológiát, mint szakterületet. Ez a jövőt tekintve bizony komoly aggályokat vet fel, az orvos utánpótlás biztosításában. Pedig Magyarország kiemelkedően jó helyzetben van gyógyvizek tekintetében. Tehát a balneológiának, mint terápiás szakterületnek, autentikusan jelen kellene lennie a magyar gyógyászatban. Nem csak azért, mert Hévízen tulajdonképpen mintegy 200 évre tekint vissza, hanem azért, mert a balneológiának ezekkel a gyógyvízben gazdag lehetőségekkel jövője kell, hogy legyen. Nem szabadna engedni, hogy ez a fontos, és a természet adta kincsnek köszönhetően, bőségesen jelenlévő gyógyhatású terápiás lehetőség eltűnjön a gyógyítás palettájáról.
A férfiak vagy a nők érintettebbek a reumatológiai megbetegedésekben?
Érdekes megfigyelés, hogy a kezelt betegek mintegy 70-80 %-a nő. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a férfiaknál nem jelentkeznek a reumatológiai megbetegedés tünetei. Azonban a tapasztalatok szerint ők egyszerűen nem fordulnak orvoshoz, nem jönnek el a szakrendelésre, ezért ritkábban kerülnek kórházi kezelésre. Úgy tűnik a betegek összetétele alapján, hogy a férfiak már csak akkor mennek el a személyes problémájukkal orvoshoz, amikor már elviselhetetlen a fájdalom, vagy nagymértékben akadályozza őket a tünetek a mindennapokban. Ezzel szemben a nők sokkal korábbi szakaszban elkezdenek törődni az egészségükkel, és gyorsabban fordulnak segítségért a szakorvoshoz. A betegség korábbi szakaszában veszik igénybe a gyógyító terápiás lehetőségeket. Ugyanakkor a Hévízi Gyógyfürdőben, ahogy az ország más gyógyfürdőiben is, gyakran találkozhatunk férfiakkal. Oda szívesebben elkísérik a párjukat. De a tóban fürdés elsősorban a rekreációs, illetve az úgynevezett wellness hatás. Természetesen a gyógyvíznek ilyenkor is van jótékony hatása, azonban ez össze sem mérhető a kúra alapú, komplex kezeléssel, amit a Hévízi Szent András Reumakórház biztosít a betegeknek. Ezért jó szívvel várjuk az egészségüket visszanyerni vágyó férfi betegeket is. Nem szabad ebből úgynevezett hiúsági kérdést csinálni, mert az egészség megőrzése sokkal fontosabb. Mondhatjuk úgy, hogy hosszútávú befektetés az életbe.
A prevenciós szemlélet miben segítheti a betegeket? Miért érdemes már enyhébb tünetek esetén is a szakrendeléshez fordulni?
Az a helyzet, hogy amikor már a tűréshatárig felerősödnek a tünetek, akkorra előrehaladott a betegség, akkor sokkal nehezebb rendbe hozni. Egy 70 %-os beszűkült ízületi kopás esetén mi már nem tudunk mit tenni a gyógyvíz terápiával. De nem kell megvárni ezt az állapotot. A komolyabb vagy a rendszeresen megjelenő fájdalom már jelzés értékű. A korai szakban hatékonyan tudunk segíteni. Érdemes hozzánk fordulni, jó eredményeket tudunk elérni.
A reumatológiai kezelések mellett a hévízi gyógyvíz milyen problémák esetén hatékony?
Mindenképpen érdemes megemlíteni a nőgyógyászati hatásokat. Mivel a hévízi gyógyvíz ösztrogént tartalmaz, ezért például menstruációs zavarok esetén jótékony. Vannak megfigyelések, ami arra enged következtetni, hogy a termékenységet is képes befolyásolni, azonban ezen a területen konkrét kutatások nem történtek. A visszajelzések azonban reményre adnak okot. Harkányban egyébként az ’50-es évek óta van nőgyógyászati részleg. Nálunk nem fordítottak erre kiemelt figyelmet. Az ösztrogén jelenléte a vízben ezt indokolttá tehette volna. A Szent András Reumakórház, ahogy a nevében is szerepel, a reumatológia területére összpontosított inkább.
Emellett a bőrbetegségeket érdemes kiemelni. A pszoriázis kezelésében is jó eredményeket érünk el a gyógyvíz terápiával. Azonban ezen a téren sem publikálta a kórház az eredményeket tudományos szaklapokban.
A csontritkulással kapcsolatban is született egy kiadvány. Ez a mozgásszervi betegség is ott van a kórház gyógyítási palettáján.
A legnagyobb probléma, hogy maga a betegség nagyon sokáig tünetmentes. Mire megjelennek a test jelzései, addigra már előrehaladott állapot alakul ki. Ugyanakkor az emberek meglehetősen sokat tehetnek a prevenciós szemlélettel az egészségükért. Valójában a nőknél a menstruáció elmaradását követően érdemes egy csontritkulás vizsgálattal ellenőrizni a valós helyzetet. Mert a szervezet ösztrogénszintje természetes védelmet ad, ami a változó kor belépésével megszűnik. A gyógyvízben lévő ösztrogén tartalom segít.
Emellett a testmozgás és a táplálkozás is hozzájárul ahhoz, hogy megőrizhető maradjon a csont egészsége. Érdemes széleskörben tájékozottá tenni a nőket ezen a területen is. A kiadvány talán segít ebben.
Csaba Beatrix
Köszönjük a képeket Dr. Bergmann Annamáriának és a Hévízi Szent András Reumakórháznak