Az életkor előrehaladtával a mozgásszervi betegségek valamelyike sok embernél jelentkezik. Amikor a tünetek erősödnek és a mindennapi életvitelben jelentenek akadályt, akkor elkerülhetetlenné válik az orvosi beavatkozás. A betegség súlyosságához mérten lehet járóbeteg vagy fekvőbeteg ellátásban terápiát alkalmazni. Ezt minden esetben szakorvos állapítja meg. A gyógyvíz bevonása a kezelésekbe nem csak kellemes megoldás az érintett számára, hanem hatékony eleme a gyógyító munkának. A Hévízi Szent András Reumakórház és Gyógyfürdő az egyik legismertebb gyógyító központ. A 200 éves múltra visszatekintő tradicionális hévízi gyógyászat és a Hévízi-tó nem véletlenül kapott hungarikum minősítést. A tőzegmedrű forrástó önmagában is egyedülálló. Európában a legnagyobb gyógyhatású meleg vizes tó, amelynek kiváló adottságait évszázadok óta hasznosítják a gyógyászatban. Az első fürdőházat 1772-ben építtette Festetics György, a keszthelyi Georgikon alapítója.
képforrás: welovebalaton.hu
A több évszázadra visszanyúló orvosi tapasztalatokra és a 21. századi modern gyógyászatra egyaránt építő országos szakkorházban elsősorban a reumatológiai megbetegedések orvosi rehabilitációját, valamint a reumatológiai szakellátást végzik. A komplex balneoterápiás tevékenység is hozzájárul az eredményekhez.
Dr. Kránicz Ágota orvosigazgató mutatja be az itt folyó gyógyító munka sokszínűségét.
A prevenciós szemlélet megjelenik a reumatikus betegségtípusoknál?
A fájdalom és a funkciókárosodás az a két fő panaszkör, amellyel a legtöbbször találkozunk. A prevenciós szemléletet fontosnak területnek tartjuk. Még akkor is, ha a kórházi ellátásba kerülőknél legtöbbször már kialakul a betegség. Ugyanakkor egyáltalán nem mindegy, hogy a probléma milyen szakaszában kezdődik meg a gyógykezelés. Maga a betegség lefolyása is lassítható és a tünetek súlyossága is enyhíthető. Nálunk egyébként az idősebb korosztály van többségben. Itt a prevenció már kevésbé teljesíthető ki.
Azonban számunkra fontos az edukációs szemlélet is, ezért a prevenciós törekvések között említhetjük meg, hogy PILOT program keretében szűrjük a környékbeli iskolákban a gyerekeket a tartási rendellenességek terén, amely mára népegészségügyi problémává vált, köszönhetően a jellemzően mozgásszegény életmódnak. Már a gyerekek is nagyon sok órát töltenek a számítógép előtt, gyakran nem csak a tanulási időben, hanem a szabadidős tevékenységek során is. Gyógy-testnevelőkkel közösen dolgoztunk ki egy programot, ami a tartási rendellenességek mellett a gerincferdülésre is fókuszál. Ez a tevékenység az edukáció mellett a prevenciós szemlélet népszerűsítését és széles körű elterjesztését is szolgálja.
A prevenciót segíti a gerinc-és csípőiskola programunk, ami elsősorban felnőtteknek szól. A gerinc és csípő megbetegedéseivel kapcsolatos információkat tesszük közzé kiadványok és tematikus program formájában. Nem csak nyomtatott könyvben, hanem pendrive-on és notebook anyagként is elérhető. Újabban kidolgozott és bevezetett programunk a térdiskola és az arthritis betegtájékoztató program, amelyben az ízületi gyulladások témakörét dolgozzuk fel. Érdemes ezeket a tájékoztató anyagokat megismerni, mert tapasztalataink szerint sokkal együttműködőbbek azok a betegek, akik több információval rendelkeznek.
Korosztályi szempontból tekintve, milyen életkorban jelenhetnek meg problémák?
Az életvitelből adódóan már fiatalon, akár már a húszas életévektől jelentkezhetnek tünetek. Vannak, akik ennyi idősen gerincműtétet követően kerülnek hozzánk rehabilitációra. Ezek elsősorban porckorong betegségek esetén jellemzőek, amelyek sokkal inkább az életmóddal összefüggő problémák
Megfigyelhető-e, hogy ha a családban több generációs tagnál is előfordulnak reumás megbetegedések, akkor számíthatnak genetikai hajlam megjelenésére?
A reumatológiai kórképek jelentős része úgy alakul ki, hogy van egy hajlamosító genetikai háttér, de ehhez szükségesek bizonyos környezeti tényezők, hogy a betegség ki is alakuljon. Ettől függetlenül, ha egy családban több ilyen típusú megbetegedés fordul elő, akkor érdemes fókuszáltabban figyelni a tünetek esetleges megjelenésére. Valamint a prevencióra is jó nagyobb hangsúlyt fektetni, ami bizonyos esetekben életmódváltást tehet szükségessé. A mozgás mellett fontos elem a helyes táplálkozás. Megfigyelhető, hogy már a gyerekek között is sok a túlsúlyos, ami a csontozatnak és az ízületeknek sem egészséges. Ezért a terápia összeállításába bevonunk dietetikusokat is. Ugyanakkor érdemes elkerülni a kényszerességet, ami jól felváltható a tudatossággal. Ellenkező esetben könnyen kialakulhatnak a fizikai test megbetegedése mellett pszichikai panaszok is.
Milyen prevenciós lehetőségek vannak?
Fontos a korai felismerés, amit egyrészről a szűréseken való részvétel segíthet. Az egészséges és mozgásban gazdag életmóddal lassítható az esetleges állapotromlás, illetve maga a betegség kiteljesedése is lassítható. A tájékozottság, a betegség típusok és a hatékony kezelési formák ismerete szintén előnyös. Az együttműködési képesség, a javasolt kezelési program elfogadása és alkalmazása szintén jótékonyan járul hozzá a gyógyító munkához. Általánosan is igaz, hogy előnyös ismerni a saját testünk működését. Ha eltérést tapasztalunk, akkor mindig érdemes orvossal konzultálni, akár már enyhébb tünetek megjelenése estén is. Mert a prevencióhoz az is hozzájárul, ha nem hagyjuk kezeletlenül a testünket, és nem engedjük egy-egy betegség teljes körű kiteljesedését, hiszen az előrehaladott állapotból történő gyógyulás esélye és mértéke jelentősen kisebb.
Mik a legtipikusabb betegségcsoportok?
Legnagyobb számban a degeneratív kopásos betegségek vannak jelen, a csípőkopás, térdproblémák, gerinc megbetegedések. A gyulladásos betegségeket is meg kell említeni, melyekről tudni kell, hogy nem csupán a mozgásszervek, de az egész test betegségei. Ezeknél az eseteknél alkalmazható gyógyszeres terápia területén az elmúlt években a nemzetközi gyógyszerkutatásoknak is köszönhetően, komoly fejlődés figyelhető meg. Így ma már nem csak tüneti kezelésre alkalmasak a terápia során alkalmazott gyógyszerek. Az Arthritisz centrumunkban ezek a biológiai terápiás készítmények hozzáférhetőek, amelyek hatásosak az ízületi gyulladásos betegek kezelésénél. Amikor sikerül a gyulladásos folyamatokat megállítani, utána a hagyományos balneológiai komplex terápiával jó eredményeket tudunk elérni. Annál is inkább, mert a hévízi mikroklíma, a relaxáció, az intézményünkben elérhető kiegészítő tevékenységek, szintén hozzájárulnak ahhoz, hogy a hozzánk érkezők a megfelelő érzelmi és mentális állapotba kerülve, kellő nyitottsággal váljanak befogadóvá a kezelésekre. Az együttműködés ugyanis nagyban elősegíti a hatékony gyógyulási folyamatot. Az ízületi problémáknál, amikor feszes és merev az izomzat is, akkor különösen fontos, hogy a mozgási képességet mielőbb helyre lehessen állítani. A komplex kezeléseket nem csak a fekvőbeteg ellátásban tudjuk biztosítani, amikor a teljes kezelési idő alatt nálunk van a beteg. A kezelési terv összeállítására a járóbeteg ellátásban is nagy figyelmet fordítunk. Igyekszünk olyan ütemtervet összeállítani, ami a legmegfelelőbb az érintett számára, hogy a teljes kúrát igénybe tudja venni.
Mi tartozik a tradicionális hévízi gyógykúrába?
A gyógyvíz és a gyógyiszap kezelés, súlyfürdő kezelés, masszázs terápia betegség specifikus masszázsokkal, amelyek nálunk kerültek kidolgozásra. Ezt a terápia együttest egészítjük ki mozgásterápiával, amelynek része a gyógytorna és a víz alatti gyógytorna. Mindezek mellett, kórházunkban a fizioterápia teljes palettája rendelkezésre áll. Mindebből a beteg gyógyulását leginkább szolgáló komplex kezelési csomagot állítjuk össze.
Általában mennyi időt vesz igénybe egy teljes, komplex kúra?
A tradicionális hévízi gyógykúra 3 hetet vesz igénybe. Az aktív dolgozó rétegnek nehezebb egyben ennyi időre elszabadulni a munkahelyről, azonban érdemes megoldani a teljes rehabilitáció érdekében. A járóbeteg ellátás ebben egyfajta megoldás lehet, mert csak a konkrét kezelési idő intervallumát kell egyeztetni a munkáltatóval. Ha ez nem lehetséges, akkor 2 – 2,5 hétnél kevesebb idő alatt nem tudjuk a legjobb eredményt garantálni, de ettől függetlenül a rövidebb tartózkodási időben is lehet részleges javulást elérni.
A Hévízi Szent András Reumakórház országos hatókörű szakkorház, ahová TB beutalóval jöhetnek a betegek. Mi a menete annak, hogy valaki igénybe tudja venni a terápiás lehetőségeket?
A háziorvostól, vagy reumatológus szakorvostól kapott beutalóval kell időpontot kérni hozzánk a szakorvosi vizsgálatra. Az állapotfelmérést követően állapítjuk meg, hogy fekvőbeteg vagy járóbeteg ellátással tudjuk megoldani a gyógykúrát, és adunk javaslatot a kezelések típusára. Jelenleg 225 ágyon működik a rehabilitációs ellátás a kórházunkban, emellett 39 úgynevezett aktív ágyunk van, amellyel az akut reumatológiai betegeket látjuk el a térségben, területi ellátási kötelezettség alapján. A fekvőbeteg ellátásnál jogszabály írja elő, hogy az elsőbbségi rehabilitációra milyen esetekben jogosult az érintett.
A szakrendelések során milyen speciális területekkel foglalkoznak?
Fontos megemlíteni a csontritkulás szűrést és speciális terápiát. Ehhez rendelkezésre áll nálunk minden alapdiagnosztika és a labor háttér, tehát a csontanyagcserét érintő területen is minden feltétel adott. Az Arthritis centrumunk is járóbeteg ellátás keretei között működik.
A szakterületek és a határterületek egymásra épülő, interdiszciplináris együttműködése hogyan segíti a gyógyító munkát?
Elengedhetetlennek tartjuk, hogy a különböző szakterületek közösen dolgozzák ki és alkalmazzák azokat a terápiás módszereket, amelyek a beteg gyógyulását szolgálják. Ezért kiemelt szempont a széles spektrumú, szakmaközi együttműködések kialakítása. Hiszen a hozzánk érkezők egy jelentős hányada a mozgásszervi panaszok mellett más megbetegedésekkel is küzd, vagy a mozgásszervi panaszai mögött más szervrendszer betegsége áll. A szervezet pedig önmagában is egy komplex egység, amelynél a látható tünetek hátterében nem csak egyféle probléma húzódhat, ezért nem is szabad figyelmen kívül hagyni a kezelés meghatározása előtt a körültekintő vizsgálatot. Mindemellett rendszeresen veszünk részt olyan konzultációkban, ahol a különböző szakterületek, például tüdőgyógyász, bőrgyógyász, szív és érrendszeri megbetegedésekkel foglalkozó szakorvos közösen vitat meg konkrét eseteket, mivel egyes betegség típusok kiteljesedésekor más szervek is érintettekké válhatnak.
Milyen fejlesztéseket tervez a szakkórház?
Célirányos fejlesztéseink között szerepel, hogy CT és MR vizsgálatokhoz beszerezzük a megfelelő gépeket. Emellett kutató munkában is részt veszünk, folytatva a 200 évre visszatekintő hagyományokat. Ehhez kiváló partnereink vannak, például a Semmelweis Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, és bekapcsolódik a győri Széchenyi Egyetem is. Ezen kívül célul tűztük ki, hogy létrehozzuk a Balneológiai Kutatóközpontot, amely a magyarországi adottságoknak köszönhetően olyan egyedülálló kutatási centrum lehet, ahol lehetőség nyílik a gyógyvíz és a gyógyiszap kutatásra. Már jelenleg is folynak alapkutatások és klinikai kutatások, amelyek kiteljesedhetnek a speciális kutatóközpont létrehozásával. A kutatómunkába olyan nagy tapasztalattal rendelkező kollégák is be tudnak kapcsolódni, akik nyugdíjasként a hosszú évek alatt megszerzett tudásukat tudják itt kamatoztatni. Emellett természetesen az utánpótlás képzésben is részt veszünk oktató intézményként, amely keretében például szakorvos jelölteket oktatunk. Vannak rezidenseink is. Akkreditáltak vagyunk a rehabilitációs és a reuma gyógyítás oktatásában. Emellett részt veszünk a szakdolgozó képzésben is. Ide tartozik a fizioterápiás szakasszisztensek, a gyógymasszőrök és gyógytornászok oktatása.
Csaba Beatrix
Köszönjük a képeket a Hévízi Szent András Reumakórház és Gyógyfürdőnek.