Sikerdarabbal nyitotta az évadot a Centrál Színház. Molnár Ferenc: Játék a kastélyban című előadása már nyáron, a Szigligeti Várudvarban megtartott előadások során bebizonyította, hogy népszerűsége máig töretlen. A darab kortalanságát jelzi, hogy bár 98 esztendővel ezelőtt, 1926-ban írta meg a szerző, a színházak ma is szívesen tűzik műsorra. A titka talán az, hogy Molnár Ferenc rendkívül élvezetes formában alkotta meg az események szövevényes fonalát, miközben a humor is átszővi a szituációkat. A darab pikantériája, hogy a néző az első perctől ismeri a valós helyzetet és végig tudja követni, hogy – az Alföldi Róbert által megformált – színműíró, Turai miként csűri-csavarja a szálakat.
Puskás Tamással, a darab rendezőjével, a Centrál Színház igazgatójával arról beszélgettünk, hogy a játék nem csak a kastélyban, hanem a színház 2024/25-ös évadában is folytatódik.
Puskás Tamás, a Centrál Színház igazgatója
A szigligeti nyári előadások teltházzal mentek. Ez már előre vetítette, hogy a nézők szeretik a darabot és kíváncsiak a Centrál Színház előadására.
A Szigligeti Várudvar szabadtéri színpadán idén 7 alkalommal, 5600 néző előtt játszottuk Molnár Ferenc darabját. Örömmel mondhatom, hogy osztatlan sikerrel, úgy, hogy nyugodt várakozással nézünk a Centrál Színházi előadások elé.
Alföldi Róbert és László Zsolt színműíró párosa teljes hévvel küzd azért, hogy a Puskás Samu által megformált zeneszerző elnyerje szerelme kezét. A primadonnát alakító Balla Eszter a nő a középpontban, akiért nem csak a fiatal komponista szíve dobog. Schmied Zoltán Almádyként bizony feladja a leckét a szerelmet pártoló, atyáskodó színpadi szerző párosnak. Minden furfangra szükségük lesz ahhoz, hogy a történet „happy and”-del érjen véget. Magyar Attila a diszkrét Dvornicsekként, Rada Bálint pedig a titkár szerepében segíti a végkifejletet.
Molnár Ferenc: Játék a kastélyban
Mik azok az összetevők, amelyek tulajdonképpen örökérvényűvé teszik a Játék a kastélyban előadást?
A történet és a karakterek a legfontosabbak. Ők teszik minden időben aktuálissá a darabokat. Molnár egyedülálló tehetségét dicséri, hogy mindig le tudja kötni a nézők figyelmét, ha olyan színészekkel elevenedik meg a történet, akik élvezetesen formálják meg a karaktereket. Úgy is mondhatjuk, a legtehetségesebb szerzők művei, az ember soha nem változó titkait hordozzák. Ezek pedig kortól és korosztálytól függetlenül érdeklődést keltenek és élvezetet okoznak. Ez a tulajdonságuk megóvja őket attól, hogy a modernitás hangzavara, a folyamatos információ dömping elhomályosítsa őket. Azon vagyunk, hogy elsősorban ilyen darabok kerüljenek színpadra a Centrál Színházban. A My Fair Lady előadásunkat például 8 éve töretlen sikerrel játsszuk.
Alan Jay Lerner: My Fair Lady
Hitünk szerint a színház feladata, hogy élni segítsen. Küzdelmeink megjelenítésével felkavarja tompult érzéseinket és érdemesnek állítja be azokat. Az ember újra hinni kezd. A Játék a kastélyban elsősorban színházi darab. A középkorú szerző sikerei csúcsán, dúsgazdagon, világhíresen a mesterségéről, a színházról vall. Dicsekszik a tehetségével, a művészetével, ugyanakkor finoman gúnyolja a színházcsinálók, a színház bűvészkedését. A remekbe szabott darabot kiváló művészekkel állítottuk színpadra. Bagossy Levente és Szakácsi Györgyi, miként a My Fair Ladyben korábban, most is remekelnek. Az elénk táruló színpadkép, a jelmezek érett tudásukat, ritka tehetségüket dicséri. Molnár Ferenc helye és szerepe színházművészetünkben vitatott kérdés volt az elmúlt évtizedekben. A tény, hogy darabjai ma is friss és élvezetes alkotások, a legnagyobbak között jelöli ki a helyét, ha úgy tetszik Shakespeare és Molière mellett.
Az előadásban az is szerethető, hogy nem próbálták meg „modernizálni”. Meghagyták a maga tökéletességében és klasszikus értékrendjében. Ugyanakkor a színház repertoárjában olyan, a mai kor emberének akár kihívást jelentő előadások is színpadra kerülnek, amelyek szintén erős érzelmeket és hatásokat válthatnak ki a közönségben.
A Centrál Színház több, mint két évtizede nyitotta meg a kapuit a közönség előtt. Minden évad összeállításakor az az elsődleges szempont, hogy megtaláljuk azokat a darabokat, amikre az emberek kíváncsiak. A témákat, amik foglalkoztatják őket. Ez adja a színház aktualitását. Ilyen például Danny Robins 2:22 című előadása.
Danny Robins 2:22 című előadása (Trailer)
Büszkék vagyunk rá és dicsekedhetünk vele, hogy a repertoárunk darabjai 200, 300 előadást érnek meg, azonban így az is tény, hogy a repertoárunk rendszeres látogatói, a Centrál rajongói már mindent láttak, megújuló repertoárt várnak tőlünk. Ezért a mostani évadban 6 bemutatót tervezünk.
Olyan nehéz témákat is színpadra viszünk, mint David Mamet: Oleanna című darabja Puskás Samu rendezésében, Szabó Kimmel Tamással és Hermányi Mariannal a főszerepben. A szexuális zaklatással vádolt tanár és tanítványa drámája biztos, hogy mélyen megérinti majd a nézőket. A demokratikus egyenlősdi látszata mögött átléphetetlen szakadékok tátonganak, leereszkedő kezelés egyfelől és olthatatlan harag másfelől. Nagy várakozással állítjuk színpadra Luy Prebble: Effekt című darabját, ami az orvostudomány morális kérdéseit teszi fel. Hol vannak a beavatkozás határai? Horgas Ádám rendezésében, Botos Éva és Fehér Tibor, valamint vendégként Gáspárfalvi Dorka és Mertz Tibor játssza Connie és Trisztán szerepét, akik a darabban egy gyógyszerkísérlet tesztalanyai. Aktuális témát dolgoz fel David Auburn, a Proof – Egy bizonyítás körvonalai című műve is. A bemutató különlegességét adja, hogy a 2025. február 8-i bemutatón Horváth Lajos Ottó és Szászi Júlia ebben az előadásban lép újra együtt a színpadra. Egyébként a filmes adaptáció 2005-ben hollywoodi siker volt Anthony Hopkins és Gwyneth Paltrow-nak köszönhetően. A Kripli. Martin McDonagh darabja egy számkivetett kamasz története. Puskás Dávid ebben a darabban mutatkozik be rendezőként, a címszerepet Szécsi Bence alakítja, Básti Juli ebben az előadásban játszik majd először együtt színpadon Mucsi Zoltánnal. A játék a kastélyban után az évad zárásául még egy Molnár Ferenc klasszikust választottunk, melyet már a Szigligeti Várudvarban mutatunk be. A testőr című darabot Ujj Mészáros Károly rendezi, Balsai Móni és Schmied Zoltán főszereplésével.
Reméljük, hogy az új bemutatókkal mindenki kedvére teszünk és a továbbra is műsoron lévő előadásainkkal együtt egy felfrissült repertoárral hívhatjuk nézőinket.
A nézők összetétele a jegyeladásokból önmagában nem derül ki. Mi a tapasztalat, a fiatalokat be tudja vonzani a színház?
Végeztünk méréseket a közönség összetételével kapcsolatban. Az átlagéletkor 35-40 év közöttre tehető. Ezt biztatónak gondoljuk a fiatalok bevonzása terén és ígéretesnek a színház jövője tekintetében. Annál is inkább, hiszen a Centrál egy több, mint 600 férőhelyes magánszínház.
Ebből a sok élményt ígérő sorozatból melyik az színdarab, amelyet az alkotók a top befutónak várnak?
A Játék a kastélyban a jegyelőadások alapján mindenképpen kiemelkedő érdeklődésre tarthat számot. Nem csökken az érdeklődés a nyolc éve futó My Fair Lady iránt sem. A 2:22 előadásai is sokakat vonzanak. A társulatunk pedig nagyon erős. Minden darabunkban olyan színészek játszanak, akiket a nézők okkal ismernek és kedvelnek, mert a tehetségük elsőrangú és kétségbevonhatatlan.
Csaba Beatrix
Köszönjük a képeket a Centrál Színháznak.
Kiemelt kép: Sárosi Zoltán
Játék a kastélyban és Puskás Tamás fotó: Horváth Judit
My fair Lady fotó: Puskás Dávid