Nem csak Sisi, a magyarok máig népszerű királynéja töltötte szívesen az idejét a gödöllői Grassalkovich kastélyban. Minden évben nagyszámú látogató kíváncsi erre az értékőrző törekvéssel fenntartott helyre, amely többek között Magyarország és az Osztrák-Magyar Monarchia közös múltjához szorosan hozzátartozó időszakot öleli fel. A ma már múzeumként működő, különös szépségű épületben szemet gyönyörködtető, egész évben látogatható kiállítással idézik meg a királyi pár életének emlékeit, amelyek Gödöllőhöz kötődnek. Emellett számos, különleges programmal kedveskednek az ide érkezőknek. Színházi előadások, koncertek, zenés séták, családi és gyermekprogramok sokasága várja azokat, akik nem elégszenek meg azzal, hogy végig sétálnak a kiállítás impozáns termein.
Dr. Ujváry Tamás igazgató úrral a Gödöllői Királyi Kastély jelenéről és várható jövőjéről beszélgettünk. Arról is szót ejtve, hogyan lehet fenntartani a hazai és nemzetközi érdeklődést, valamint megnyerni az új generációt, amelyet olyan sokirányú impulzus vesz körbe nap, mint nap, aminek köszönhetően komoly kihívást jelent a kulturális intézményeknek versenyben maradni a fiatalok figyelméért és érdeklődéséért.
fotó: Csaba Beatrix
Mi határozta meg a Gödöllői Királyi Kastély történetét?
A kastélyok sorsa a legkülönbözőbb módon alakult az évszázadok során. A legtöbb esetben az építtető család időszakában élték fénykorukat. A második, harmadik generáció idejére a magas fenntartási költségeknek köszönhetően, már koránt sem tudták a karbantartásukat és üzemeltetésüket biztosítani. Ezen kívül a különböző történelmi korok eseményei, az újkori történelemben például a 2. Világháború következményei jelentősen átformálták a hasznosításukat. A folyamatos felújítás is nagyon sok anyagi terhet ró a tulajdonosokra, ezért meglehetősen sok kastély állaga gyakorlatilag a lakhatatlanságig leromlott.
Ez alól szerencsés kivétel a gödöllői Grassalkovich Kastély, amely 300 éve folyamatosan fénykorát éli azzal együtt, hogy a tulajdonosok természetesen változtak az évszázadok során. Kétségkívül a királyi család tagjai voltak a leghíresebb lakói. Erzsébet, a magyarok legendás királynéja több, mint 2000 éjszakát töltött el itt. Sisi a történelem olyan népszerű alakja, akit a világ nagyon sok pontján ismernek. Ennek köszönhetően a gödöllői kastély is ismertté vált, így a nemzetközi érdeklődés jelentős. Sokan érkeznek hozzánk a világ minden tájáról.
fotó: Csaba Beatrix
Milyen nagyságrendű munkával lehetett felépíteni azt a program együttest, ami a mai sokszínű kínálattal szolgálja a látogatókat?
1996-ban 10 teremmel nyílt meg a kastély a nagyközönség előtt. Mára ez a kiállítói tér 33 szobára bővült. A kiállítás egyébként a kastély három évszázadra visszanyúló múltját is igyekszik bemutatni. De nem csak az épület vonzza az érdeklődőket. A 26 hektáros varázslatos park is teret ad egy kellemes sétához, amely során padokon lehet megpihenni. A színes virágokkal és gyönyörű fákkal teli hatalmas terület, számos kültéri programunknak is helyet ad. A kastély életéhez mindig hozzátartoztak a kulturális események. Ennek köszönhetően a főépületben színháztermet is építtetett a Grassalkovich család. Már az 1783. évből találtunk olyan levelet, amelyben arról olvashatunk, hogy egy bécsi színtársulat igazgatója a gödöllői fellépésükről értesíti egy barátját.
fotó: Csaba Beatrix
A színházterem 2003-ban került felújításra. Maga a játszó-tér és a nézőtér sem nagy. Maximum 150 fő élvezheti benne az előadást, így itt nem a megtérülő működés a legfőbb szempont. Ezért választottuk azt a megoldást, hogy elsősorban a kastély történetéhez illeszkedő témájú darabok megírására kérünk fel kortárs szerzőket, és ezeket saját előadásként hozzuk létre. Természetesen a kastély romantikus hangulatához illeszkedő világirodalmi alkotások sem hiányozhatnak a kínálatból. Újszerű színházi kezdeményezésünk a Rómeó és Júlia előadásunk. Kihasználva a kastély különleges helyszíni adottságait, sétáló színházként valósítottuk meg. Az idei nyár újdonsága szintén Shakespeare egyik remekműve, a Szentivánéji álom. A romantikus vígjátékot szabadtéri előadásként, az Erzsébet előkertben láthatják a nézők. A gyerekekre is gondolunk. Herceg Egérváry Elemér izgalmas története mellett szeptemberi bemutatóval, a kastély Lovardájában a Frakk a macskák réme című zenés családi mesejátékkal várjuk a kicsiket. Folytatódnak a Scene Műhely előadásában Lázár Ervin: A Négyszögletű Kerek Erdő mese előadásai is.
Egérjáték Faludi Ildikó – Reményi Márton: Herceg Egérváry Elemér naplója felhasználásával, képforrás: Gödöllői Királyi Kastély
Az elmúlt mintegy 7 évben azon dolgoztunk, hogy a legteljesebb értelemben használjuk ki a lehetőségeket, őrizzük meg a tradíciókat, és innovációs hozzáállással fejlesszük a kínálatunkat. A zene sem hiányozhat egy kastély életéből. A gyönyörű bálterem számos alkalommal ad ma is helyszínt koncerteknek. Több, mint két évtizedes hagyománya van a Nemzetközi Hárfafesztiválnak és a Liszt Fesztiválunknak.
fotó: Csaba Beatrix
Nagyon népszerűek a sétáló koncertek is, amikor a látogatók a tárlat megtekintése közben, egy-egy teremben találkozva a muzsikusokkal, kiegészítő élményként élvezhetik az élő zenét. De nem csak a klasszikus zene, a komolyzene szerelmesei találják meg a számukra kedves programokat. Könnyűzenei estéket is szervezünk. Musical est és jazz is színesíti a palettát. Novemberben például Koncz Zsuzsát hallgathatják a vendégek, karácsony előtt pedig Bereczki Zoltán koncertjére várjuk a nézőket. Ennél azonban sokkal több zenei eseményt kínálunk. Érdemes a weboldalunkon figyelemmel kísérni az esemény naptárunkat.
A fejlesztések keretében változik maga a kiállított anyag is? Milyen újdonságokat láthatnak az érdeklődők?
2023. szeptemberében hoztunk Schönbrunnból egy olyan időszaki kiállítást, amelyet még Bécsben sem mutattak be korábban. Nálunk került először a nagyközönség elé. Ez a tárlat idén január végéig volt megtekinthető a kastélyban, természetesen az egész évben látogatható kiállítás mellett. Folyamatosan bővítjük a gyűjteményünket is. Figyeljük a hazai és a nemzetközi műtárgy kereskedelmet, az aukciókat. Ha találunk olyan tárgyakat, amelyek bizonyíthatóan a gödöllői kastélyhoz tartoztak, azokat lehetőség szerint megvásároljuk. Ez nem mindig egyszerű. Erzsébet királyné iránti érdeklődés rendkívül intenzív a világban. Az európai múzeumok, galériák, műtárgy kereskedők és magán gyűjtők mellett amerikai, japán, arab, kínai műgyűjtőkkel kell versenybe szállnunk. Nem egyszer előfordult már, hogy egy-egy aukción nem tudtunk lépést tartani a licit folyamán velük, és nem tudtuk hazahozni az értékes eszközöket, tárgyakat.
fotó: Csaba Beatrix
Olyanra is volt példa, hogy egy 4000 Eurós kikiáltási összeggel induló licit végén, teljesen irreális áron, 68000 Euróért kelt el egy tárgy, amire a mi kollégánk 8000 Euróig volt felhatalmazva. Előfordul, hogy hagyatékokból kerülnek elő kincsek, amelyeket megvásárolunk, amennyiben meg tudunk egyezni a tulajdonossal. Örömteli tapasztalat, hogy ilyen hagyatékokból előkerülő értékes darabokat az örökösök nem ritkán fel is ajánlanak. Odaajándékozzák a Gödöllői Királyi Kastélynak, hogy a gyűjtemény részeként közkinccsé tegyük. Az állomány gyarapodását jelentő tárgyaknak mintegy 70%-a adományként érkezik. Ezt nevezhetjük bizonyos értelemben társadalmi összefogásnak. A 2023. évben 550 műtárgy került hozzánk az említett módokon. Ez a műemlékvédelemnek a része. A klasszikus értelemben vett mecenatúra jelenleg elenyésző. Viszont van két programunk, amivel bárki hozzá tud járulni a munkánkhoz. Az egyik a kastély parkjában lévő fák örökbefogadása. A másik pedig a színházi székek örökbefogadása, amellyel a színházi előadásaink létrehozását segíthetik. Ez azt is jelenti, hogy akár 4-5 előadással többet tudunk játszani egy-egy darabból. Ezirányú törekvésünk nem csak cégeknél népszerű. Magánszemélyek is szívesen választják ezt a támogatási formát.
fotó: Csaba Beatrix
Két civil kezdeményezésről is beszámolhatunk. A Gödöllői Királyi Kastély Barátainak Egyesülete 1995-ben alakult. A Sisi Baráti Kör is több évtizede szervez rendszeresen programokat, találkozókat. Ezzel is népszerűsítik a Gödöllői Királyi Kastélyt. Emellett az önkéntes munkában is részt vesznek, ami szintén egyfajta személyes támogatásnak tekinthető.
Milyen különlegességekre ad lehetőséget a kastély?
Nem csak a park hatalmas, a főépület is 17000 négyzetméter. Bár nincs még a teljes kastélyegyüttes minden része felújítva, nagyon kedvelt hely filmforgatásokhoz. Számos nemzetközi stáb választja helyszínül. A diplomácia is rendszeresen igénybe veszi a Gödöllői Királyi Kastély adottságait. Hazai és nemzetközi konferenciákat is rendeznek nálunk. Magánszemélyek pedig az esküvőjüket tartják szívesen itt, hogy királyi környezetben ünnepelhessenek.
fotó: Csaba Beatrix
Mekkora személyzettel tudják ellátni a számos feladatot?
A teljes állomány jelenleg 110 fő. Az alaptevékenységet és a járulékos feladatokat, a napi üzemeltetést, valamint az egyéb igények kiszolgálását ennyi emberrel biztosítjuk. Vannak azonban olyan tevékenységek, például a kertészet és a parkgondozás, amelyet nem tudunk kizárólag önerőből megoldani. A felújítási, karbantartási munkákat is külső partnerek bevonásával tudjuk csak elvégezni. Emellett vannak önkénteseink. Az iskolaszövetkezet és a nyugdíjas szövetkezet is jelentős segítséget ad. Így elmondhatjuk, hogy összességében zavartalanul tudunk működni. Ami azért is jelentős feladat, hiszen az év szinte minden napján nyitva áll a kastély az érdeklődők előtt. Tényleg, csak a kiemelt ünnepek néhány napjára zárunk be.
fotó: Csaba Beatrix
A kastély nem csak épület fenntartási kötelezettséggel jár. Ahhoz, hogy a múzeum, a gyűjtemény folyamatosan fejlődjön, szakmai együttműködésekre is szükség van. Milyen hazai és nemzetközi kapcsolatok segítik a munkájukat?
Nemzetközi szervezeteknek valóban tagjai vagyunk. Ilyen például az Európai Királyi Rezidenciák Szövetsége. A Schönbrunni Kastéllyal is kiváló a szakmai kapcsolatunk. Odafigyelünk a kollégáink tudásfejlesztésére. Minden esztendőben részt vesznek az egyes területek felelősei szakmai találkozókon, konferenciákon, ahol tapasztalatokat cserélnek. Ezeken az eseményeken lehetőség nyílik arra is, hogy közösen találhassanak megoldásokat olyan kérdésekben, amelyek más kastélyok számára is kihívást jelentenek. Ösztöndíj program is segíti a fejlődést. Hazai és Európai Uniós forrásokat is igyekszünk nyerni az épület felújításához, a karbantartási feladatokhoz, a programok megvalósításához. Ezt a hatalmas munkát nem tudnánk enélkül elvégezni. Bár a látogatói bevételek jelentős összeggel járulnak hozzá a kastély fenntartásához, mindenre természetesen nem telik ebből.
A teljeskörű felújítás, az összes épület restaurálása, a jövőbeni nagyszabású terv megvalósítása, a jelenlegi számítások szerint nagyságrendileg 40-50 milliárdos összeget tesz ki. Ezt még nyertes pályázatokkal sem tudjuk egyben megvalósítani. Ezzel együtt nem tartjuk teljesen lehetetlennek, hogy elérhető álomról beszélünk. Azonban olyan állami és társadalmi összefogásra, valamint hosszú távú, kiegyensúlyozott gazdálkodásra van ehhez szükség, amit évek során lehet csak elérni.
fotó: Csaba Beatrix
Van valamilyen statisztika, hogy mely országokból érkeznek a legtöbben a Gödöllői Királyi Kastélyba?
A Magyar Turisztikai Ügynökség adatbázisa azt mutatja, hogy kiugróan magas a Kínából érkező vendégek száma. Ausztráliából is jönnek csoportok szépszámmal, szervezett utakkal. A tengerentúlról nagy számban fogadunk látogatókat. Nemrégiben Jamaicából érkezőkkel találkoztam a kastély díszudvarán. Néhány percet beszélgettem is velük. De elmondhatjuk, hogy gyakorlatilag a világ szinte minden tájáról fogadunk vendégeket. A nemzetközi térben meglehetősen népszerűek vagyunk, mint turisztikai célpont. Ebben közrejátszik az a szerencsés helyzet is, hogy a földrajzi elhelyezkedésünknek köszönhetően a Budapestre érkezők jelentős része, beiktatja a programjába a gödöllői kastély megtekintését. Ezért minden szempontból felkészültünk arra, hogy a lehető legkomfortosabban érezzék magukat nálunk. Az audioguide szolgáltatás mellett, színvonalas kávézó és minőségi emléktárgyakat árusító bolt áll a rendelkezésükre.
Van példa arra, hogy nem a látogatók érkeznek Gödöllőre, hanem a kiállítást viszik el az érdeklődőknek?
Minden évben szervezünk hazai és nemzetközi időszakos tárlatokat. Olaszországban, Németországban, Ausztriában is jártunk már a gödöllői kiállításból származó anyagokkal. Idén pedig Pekingbe viszünk ki egy bemutatónyi összeállítást, időszaki kiállításra. Párizsban, az idei nyári olimpia idején kapnak ízelítőt az érdeklődők a Gödöllői Királyi Kastély gyűjteményéből.
fotó: Csaba Beatrix
A következő generáció, a fiatalok figyelmét mivel lehet megragadni?
A családi programok mellett, iskolai csoportoknak is rendelkezésére állunk. Herceg Egérváry Elemér története nem csak színházi előadás keretében igyekszik meghódítani a gyermek közönséget. 3 részes mesekönyv sorozattal, élvezetes, speciálisan kicsiknek szóló Elemér-túrával is szeretnénk megnyerni a legfiatalabbakat. A múzeumpedagógiai programunk hazai és nemzetközi elismerést kapott. Különböző korcsoportok részére online játékkal is készültünk. A nagyobbak nem csak videójáték segítségével ismerkedhetnek meg a kastéllyal. Személyes tapasztalatokat is szerezhetnek. A középiskolásoknak lehetőséget adunk arra, hogy az 50 órás iskolai közösségi szolgálatot nálunk teljesítsék. Azt reméljük, hogy azok a fiatalok, akik így kapcsolódnak hozzánk, felnőtt korukban rendszeres látogatóvá, a programjainkra visszatérő kedves vendégekké válnak, magukkal hozva a családjukat. Így generációról-generációra tovább adhatjuk a múzeumok és a kulturális programok iránti érdeklődést.
Csaba Beatrix
Kiemelt kép: https://kiralyikastely.hu/
A film a Gödöllői Királyi Kastélyt mutatja be